Haber

Bornova Belediyesi Kınalı Bornova Bamyayı Tanıttı

Bornova Belediyesi’nin 2020 yılında coğrafi işaret tescili aldığı ve üretimi yaygınlaştırmak amacıyla yerli üretime destek verdiği Kınalı Bornova Bamya’nın tanıtımı amacıyla mutfak atölyesi düzenlendi. Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Migros Forum Bornova Aile Kulübü iş birliği ile gerçekleştirilen, usta şeflerin birbirinden lezzetli bamya yemeklerini hazırladığı çalıştay büyük ilgi gördü.

Bornova’nın coğrafi işaretli ürünü kınalı bamyayı daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik, Bornova Belediyesi, Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Migros Forum Bornova Aile Kulübü işbirliğiyle düzenlendi.

8 FARKLI MENÜ

Forum Bornova Migros Aile Kulübü’nde gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgiyle karşılandı. Mutfak atölyesinde ilk olarak kınalı bamyanın üretim süreci ile ilgili detaylar katılımcılarla paylaşıldı. Ardından Forum Bornova Migros Aile Kulübü Aşçılık Eğitmeni Sevinç Keskin tarafından zerdeçallı bamya bulgurdan pane peynirli bamyaya kadar birbirinden lezzetli sekiz menü hazırlandı. Yerelleşmenin önemi konusunda farkındalığın arttığı etkinlikte hazırlanan bamya yemekleri, lezzetleriyle katılımcıların beğenisini kazandı.

“BU ÜRÜNÜ YAŞAMAK ZORUNDAYIZ”

Bornova’nın en kıymetli değerlerinden biri olan Kınalı Bornova Bamyasının korunması ve üretilmesi için önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, “Bornova Kına Bamyası tüm Türkiye’de adıyla anılan çok özel bir çalışma. Bu nedenle korunarak gelecek nesillere aktarılıyor” diyen Erdal, “Etkinlik için çok yönlü temeller atıyoruz. Düzenlenen etkinlikte bu anlamda çok değerli. Etkinliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

SAHALAR VE SATIŞ DESTEK

Coğrafi işaret tescili aldıktan sonra yepyeni tohumların korunması için titiz bir çalışma yürüten Bornova Belediyesi, orijinal özelliklerini gösteren tohumları çiftçilere dağıtarak Yaka dahil 20 dönümlük alana ekilmesini sağladı. ,çiçek, Karaçam, Gökdere, Çamiçi mahalleleri. Bornova Belediyesi’nin tohumlama, sürüm, dikim, gübreleme ve satın alma gibi temellerini oluşturduğu çalışmalar, Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla üreticilerle buluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu