Haber

Kartepe’de kurban satışlarına sıkı denetim

Kurban Bayramı öncesi Kartepe’de kurulan Kurban Hizmet Kurulu, ilçe sınırları içerisinde kurban satış ve kesim yerlerinin denetimini sürdürüyor.

Kurban Bayramı öncesi Kartepe’de “Mağdur Hizmet Komisyonu” kuruldu. Heyette Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Kartepe İlçe Gıda Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kartepe İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kartepe İlçe Müftüsü yer aldı.

TİTİZ MUAYENE

On ve daha fazla kurbanın olduğu kesim ve satış yerlerinde komisyon üyeleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde hayvanların küpeleri, pasaportları ve sağlık raporları titizlikle inceleniyor. Dişi hayvanların iki yaşını doldurmamış, uzuvları eksik ve damızlık masraflarını üstlenen kısmı caiz değildir. Kurban satış ve kesim yerlerinin de veteriner hekim ile anlaşması gerekmektedir.

TEMİZLİK VE HİJYEN

Kesim alanlarında hijyen ve temizlik kuralları da kontrol edilirken, kesim sırasında kan çukurları ve atıkların uygun şekilde paketlenmesi gerekmektedir. Kesim sonrası paketlenen atıklar, Kartepe Belediyesi Paklık ekipleri tarafından teslim alınarak bertaraf ediliyor.

YASAL İŞLEM

“Mağdur Hizmet Komisyonu” üyeleri, denetimlerine Kurban Bayramı’nın ardından da devam edecek. Kurulca aranan şartların uygun olmadığı durumlarda Kartepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yasal işlem uygulanacak.

125 KESİM YERİ VAR

Kartepe Mahallesi sınırları içerisinde 125 adet kesim yeri bulunmaktadır. Kurban Bayramı’nda 6-7 bin küçük ve büyükbaş hayvan kesitinin yapılması bekleniyor. Mağdur bölümünün ağırlıklı olarak Karatepe, Suadiye, Eşme, Derbent, Maşukiye, Uzuntarla, Uzunbey’de olması beklenirken, Emniyet Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü ile uyum içinde huzurlu ve inançlı bir tatil için tüm denetimler yapılmakta ve tedbirler alınmaktadır. Jandarma Komutanlığı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu